Ajankohtaista

Heinolan Pursiseuran 60-vuotisjuhlat

 Paljon heipsiläisiä ja kutsuvieraita kokoontui juhlistamaan 60-vuotiasta seuraamme Heinolan RantaCasinolle lauantaina 7.9.2019.

Kutsuvieraina  seuraamme kunnioittivat Lahden Venekerhon varakommodori Reino Halonen puolisoineen, Jämsän Pursiseuran kommodori Minna Kaukonen puolisoineen, Tehin Pursiseuran kommodori Janne Järvinen puolisoineen, Heinolan kaupungin onnittelut toi elinvoimalautakunnan puheenjohtaja Risto Turunen puolisoineen, ja SPV:n onnittelut toi aluejohtaja Ismo Glans.  Saimme myös paljon onnitteluja Päijänne-Keitele alueen muilta seuroilta.

Läsnäolollaan tilaisuutta kunnioitti myös seuran perustajajäsen Viktor Liukkonen.

pääkuva.JPG

 Kommodori Jukka Hietanen toivotti vieraat tervetulleiksi ja nostimme maljan upealle seurallemme.

Vietimme myös hiljaisen hetken ex-kommodori Jari Kettulan muistolle hänen äkillisen poismenonsa johdosta.

Puheessaan kommodori Jukka Hietanen kertasi  seuran monivaiheista historiaa aina perustamisesta nykyhetkeen.

Paljon on mukavia muistoja tuolta ajalta tapahtumista, kilpailuista yms.  Katse on kuitenkin pidettävä horisontissa, jotta seuramme olisi elinvoimainen ja vireä myös tulevaisuudessa.

Nautimme mukavasta yhdessä olosta ja aterioimme noutopöytään katetusta herkullisesta ateriasta. Päälle vielä kahvit ja marjapiirasta. Kyllä maistui.

kuva 1.JPG                                                                                               

kuva2.JPG

Palkintojakaan ei unohdettu. HeiPsin logolla brodeerattuja Aalto-aiheisia kylpypyyhkeitä jaettiin seuran aktiiveille.

kuva 3.JPGkuva 4.JPGkuva 5.JPG

kuva 6.JPG

Paikallinen Duo TV -yhtye viihdytti meitä tapahtuman lomassa meriaiheisilla lauluillaan ukulelen säestyksellä.

kuva 7.JPG

Tilaisuuden jälkeen siirryttiin vielä Vasikkasaaren kotitukikohtaan lipunlaskuun ja jatkoille.

Kiitos kaikille osallistujille!

Pertti